28.10.2014 Porubský čtvrtmaraton, 10,548km, čas 0:41:05, 22. místo (13. místo v kategorii)

Přesně před rokem jsem na Porubském čtvrtmaratonu s kamarádem Petrem absolvoval svůj první individuální běžecký závod. Tehdy ještě ve svých pět let starých roztrhaných botech značky Adidas jsem doběhl s časem 0:44:22 na 25. místě.

O rok později stojím na startu spolu s 328 běžci. Už nejsem začátečník. Na nohou mám své oblíbené silniční Nike Air Pegasus, na sobě krásný klubový dres a poprvé na zápěstí hodinky. Chci běžet rychle a nechci, jak mám ve zvyku, přepálit tempo.

DSC_0007

I přesto ho přepálím. Startuji z druhé řady a nechám se strhnout atmosférou. První úsek do cíle mám za 0:02:13 (plán 0:03:00). Koukám na hodinky a okamžitě spomaluji. Mám přece před sebou ještě šest okruhů v dolní části Hlavní třídy (plán okruh za 0:06:10). Okamžitě mě dobíhá a předbíhá kamarád Petr. Musím bojovat s vnitřním hlasem, který mi našeptává, že bych ho měl doběhnout. Nesmím! Jediné, na co se tento závod musím soustředit, je své vlastní tempo. A koleno. Začíná bolet už v prvním okruhu.

Běžím pomalu. První okruh mám za 0:06:28. Koleno mi víc nedovolí, ale nevadí mi to. Je nádherné počasí a běh si užívám. Dokonce se usmívám do objektivu zrcadlovky své přítelkyně. Druhý okruh zvládám za 0:06:30.

Blíží se polovina závodu a bolest v koleni se stupňuje. Přichází krize. V hlavě se mi honí vzpomínky na protrpěný závod v Drážďanech, ze kterého jsem si odvezl poukaz k lékaři. K tomu jsem objednán až v listopadu, takže nebyl nikdo, kdo by mi start na závodě zakázal. Asi bych stejně neuposlechl. Třetí okruh mám nejpomalejší 0:06:43.

Při čtvrtém okruhu předbíhám kamaráda Edu. Bojovník. Poprvé běží čtvrtmaraton. Plácám ho po zádech. Odměnou mi je hlasité povzbuzení, které mi vlévá novou krev do žil. Zrychluji.

Před cílem pátého okruhu dobíhám kamaráda Marka. Ten v legraci na startu prohlásil, že jeho cílem je, abych ho nepředběhl o dvě kola. Nepředběhnu. Naopak Marek běží svůj nejrychlejší závod. Dokonce se mnou zrychluje – aspoň do cíle – kvůli fotky. To se cenní. Pátý okruh mám za 0:06:28.

Poslední okruh, poslední letošní závod na silnici. Už není proč se šetřit. Koleno trp! Zvládám okruh za rovných 6 minut a dobíhám s výsledným časem 0:41:05.

CCI05112014_0000