31.5.2015 Běh mezi náměstími (5km), čas 0:18:14, 19. místo (6. místo v kategorii)

Poslední květnový den jsem se v 10 hodin postavil na start závodu výstižně pojmenovaného – Běh mezi náměstími. Trať závodu vedla z náměstí Svobody v Místku přes řeku Ostravici na Zámecké náměstí ve Frýdku a zpět. Pět rychlých kilometrů. Dva a půl kilometrů do kopce – dva a půl kilometrů z kopce. Víceméně.

Ná závod dorážíme jako neznámá tréninková skupina ZBYTEK SVĚTA, kterou má svou hvězdnou běžeckou kariéru teprve před sebou – čtyři běžci ve škodovce. Po povinné registraci se ujímám, jako náš hlavní aspirant na nejlepší umístění, rozvičky – rozklus, běžecká abeceda, strečink – radost pohledět.

Na startu závodu se sebevědomě řadím do první řady, hnedl vedle KiliJanka a místní atletické naděje ročník 1998 – Sergyi Tkache, který mi na každém závodě ve Frýdku Místku již od prvních vteřin ukazuje záda. Nevychovaná jest generace mladších běžců.

Start! Vybíháme z náměstí Svobody a kličkujeme mezi blízkými domy než se dostáváme na hlavní silnici a most klenoucíc se přes řeku Ostravici. Běžíme do kopce, tempo je smrtící. Z posledních sil se škrábu na Zámecké náměstí, obíhám kašnu a kontroluji mezičas.

Teď přichází má chvíle! Skoro dvou a půl kilometrový seběh zpět na náměstí Svobody. Zhluboka se nadechuji, významně prodlužuji krok a nechávám za sebe pracovat gravitaci. Povzbuzen vzájemnou zdravicí s ostatními členy běžecké skupiny – Marečka, Edy a Kuby (jmenováno dle pořadí míjení na trati), nepolevuji ve svém tempu a lepím se na záda nejbližšího běžce.

Vbíhám na náměstí. Už mi zbývá pár desítek metrů do cíle. Lidé šílí. Představuji si, jaký jásot zažíval Emil Zátopek, když vbíhal na stadion v Helsinkách. Do cíle vbíhám jako šestý závodník v elitní kategorii do 34 let s novým osobním rekordem 18:14.

Konečně závod, který se mi povedl! Radost mi nekazí ani zjištění, že několik veteránů nad 34 let mělo rychlejší čas…