
Chcete-li být dobrým běžcem, časem si uvědomíte, že není důležité to, v jakých botách se postavíte na start, ale že váš čas v cíli záleží pouze na třech věcech – vaší fyzičce, technice a hlavě. Moji nejslabší stránkou je technika. Roky basketbalových tréninků si vybraly svou daň, proto se den po Pražském půlmaratonu účastním běžeckého kurzu Chi running. Chci se naučit běhat. Znovu a správně.
Knížka o Chi running se mi do ruky dostala zhruba před rokem. Slibovala revoluční přístup k běhání bez námahy a zranění. Příznám se, že jsem ji ovšem po pár prvních kapitolách zavřel. Nerozuměl jsem ji. Respektive jsem ji nechtěl rozumět. Bylo pár týdnů do mého prvního maratonu a moji jedinou starostí bylo, jestli ho dokáži uběhnout. To jsem ještě netušil, jak Chi running ovlivní mé běhání.
V sychravém nedělním ránu mě a dalších devět běžeckých nadšenců vítá v útulné tělocvičně instruktor Pepa. Hned na úvod bere do ruky iPad s aplikací Coach’s Eye a jednoho po druhém nás natáčí – nejdříve chůzi, pak běh.
Chi running: můj styl běhu před kurzem
Vzápětí nám vysvětluje podstatu Chi runnig – správné držení těla. Nejprve trénujeme podsazení pánve a hlídáme si postavení kolen, kyčlí a ramen v jedné ose. Vzápětí se poprvé rozbíháme s využitím lehkého náklonu v kotnících. Impuls pro pohyb nohou už nepřichází od svalů na nohách, ale od velkých svalů trupu. Běh se stává přirozeným.
Trénujeme správný pohyb paží a za pomoci metronomu i správnou frekvenci kroků. Hrajeme si s gravitací – čím více se nakloníme, tím rychleji běžíme. Z naklonění v kotnících se stává náš plynový pedál. Odpoledne trénujeme venku technicky náročnější výběhy a seběhy kopců.
Na závěr kurzu nám Pepa ukazuje přirozenou a efektivní techniku olympijského vítěze Mohammed „Mo“ Farah, která je identická s technikou Chi runnig. Následně promítá a analyzuje techniku každého z nás, tak jak ji zaznamenal během jednotlivých cvičení. Jsem nadšený. Můj běžecký styl se od prvního videa ohromně zlepšil.
Chi running: cvičení na náklon celého těla v kotnících