12.9.2015 RunTour Ostrava (10km), čas 0:39:39, 12. místo (9. místo v kategorii)

Echinaceové bylinné kapky, Ibalgin grip, Zyrtec, sirup Ventolin a inhalátor – to není zrovna výbava, kterou by si s sebou chtěl brát běžec na start závodu. Zvláště, když se po Ostravském půlmaratonu (mezičas na 10km 0:37:47) celý týden těším, jak si na RunTour zaběhnu svůj osobák a zabojuji o umístění v čele závodu.

Den před závodem, na rok přesně, se dostavil můj tradiční podzimní zánět průdušek. Minulý rok mi znepříjemnil start v Běchovicích, tento rok mě odrazoval od startu v Ostravě. Neodradil a já byl blízko svého prvního D(id)N(ot)F(inish).

Od startu se držím mezi prvními závodníky. Tempo je vysoké, ale zvládám běžet (s mírným rozestupem) na sedmém místě – do třetího kilometru. Najednou dostávám znamení, ať jdu určovat tempo. Cože? Vždyť ještě před čtvrthodinou jsem musel použít inhalátor, abych se vůbec mohl postavit na start, a teď mám rozrážet vítr? Člověče podívej se na mě, vždyť se tě zuby nehty sotva držím, jestli půjdu, odvařím se na zbytek závodu…

RunTour Ostrava 3

Nedívá se a já vím, co musím udělat. Běžecká etiketa je neúprosná a mé svědomí též. Přidávám do kroku a do čtvrtého kilometru určuji tempo. Pouhé necelé čtyři minuty rozhodují o tom, že se o chvíli později začínám nezadržitelně propadat průběžným pořadím.

Na šestém kilometru chci vzdát. Nemůžu dýchat. Když zrovna nelapám po dechu, vykašlávám hlen. Křičím na Kamču, že končím (seru na to). Žádná reakce. Nic. Jen obrovský údiv ve tváři.

Vzpamatovávám se. Nemůžu vzdát. Své první DNF si nechám na závod, kdy si vymknu kotník, zlomím nohu nebo se probudím s kapačkou v žíle. Teď běžím dál. A dál se propadám pořadím. Dva kilometry před cílem mě předbíhá první žena. Poslední kapka pro mé tak již pošramocené ego.

Mobilizuji poslední síly. Do devátého kilometru se ji držím jako klíště, pak ji předbíhám. Poté, třicet metrů před cílem, doslova rameno o rameno, předbíhám dalšího závodníka. Konečný výsledek zní – 12. místo, 9. místo v kategorii a čas 0:39:39. O necelé dva týdny později mi diagnóza tříselné kýly předčasně ukončuje sezónu.

RunTour Ostrava 1