21.10.2017 Zapomenuté hory (46km; D+ 2003m), čas 05:53:33, 37. místo (28. místo v kategorii)

Rychlebky jsou nejzapomenutějšími horami České republiky, které svou divokostí překvapí a atmosférou uchvátí každého, kdo sem jednou zbloudí, lákali organizátoři na start nového podzimního ultramaratonu.

Po neúspěchu na Stovce Podkrkonoším o týden dříve (DNF na 76km) si přijíždím zlepšit náladu. K nelibosti bratrance se přehlašuji na kratší 46km trasu, abych na trati svedl doposud nepoznané – souboj s kamarádem Martinem z mého druhého klubu Peak Machine.

Bohužel, souboj je to nerovný a ne proto, že již od startu, který byl nedaleko nádherné Tančírny v Račím údolí, koukám Martinovi na záda. Ale proto, že když ho zhruba po prvních deseti kilometrech předběhnu, ozve se žaludek. Jasným způsobem mi dá najevo, že jestli nechci mít podruhé za sebou ve výsledkové listině DNF, budu si muset během závodu chodit odskakovat na toaletu. V přírodě.

Prosebně tak vyhlížím patnáctý kilometr, ne kvůli občerstvení, ale přítomné horské službě. S prosíkem sháním černé uhlí či imodium, ale odpověď, že toto přeci nepatří do lékárničky první pomoci, mi definitivně říká, že dneska se soutěžit nebude.

Nevadí. V celé kráse si vychutnávám nádherně zbarvené podzimní Rychlebské hory a těším se na Břidličný vrch, kam nás organizátoři lákají na nejkrásnější výhled Rychlebských hor, který prakticky ani nikdo z místních lidí nezná. Kochám se.

foto: Bára Vávrová

Bohužel střevní potíže si vybírají krutou daň – dehydratace, ztráta energie. Pokouším-li se energii doplnit, rovnou si i vyhlížím nejbližší keř.

Posledních deset kilometrů před cílem už není zbytí. Camelbak plním kofolou, do kapes si cpu kostičky čokolády. Do cíle to musím vydržet. Jsem vděčný, že díky kamarádce Kláře se mohu zbavit i holí, jejichž použití na této trase bylo spíše kontraproduktivní. Minimálně posledních devět kilometrů bylo v podstatě z kopce…

foto: Bára Vávrová

Do cíle sice dobíhám necelých sedm minut před svým vnitřním limitem šesti hodin, ale dobrou půlhodinu za Martinem. Komu čest, tomu čest! A zřejmě i odvetu příští rok, protože tento závod v nádherné kulise Rychlebských hor, si to opravdu zaslouží.